Jak dobrać ramę do obrazu malowanego po numerach?

person Posted By: Twoje Hobby list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 390

Rama to ważny element każdego dzieła malarskiego, czy to obrazu tworzonego zupełnie od zera, czy obrazu malowanego po numerach. Jej wybór wcale nie jest jednak tak łatwy, jak może się wydawać. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Wybór w zależności od wyglądu dzieła

Mamy przed sobą nasz pierwszy (lub kolejny) obraz malowany po numerach. Widzimy jego kolorystykę, nasycenie barw i główne motywy. Widzimy też, jaki ma styl oraz czy są na nim elementy wyróżniające kompozycję. To pierwszy krok do wybrania odpowiedniej ramy, gdyż jeśli kolory na obrazie malowanym po numerach są chłodne, warto pokusić się o oprawę w podobnych odcieniach. Przykład? Jeśli dominujące są odcienie bieli i szarości, dobrze sprawdzi się rama srebrna lub granatowa.

Jeśli natomiast widoczne są cieplejsze tonacje, w tym bordo i brązy, obraz świetnie będzie prezentował się w brązowej ramie. Czarna również może być właściwym wyborem, zwłaszcza jako kontrast, dla podkreślenia walorów obrazu.

Oczywiście ramy mogą być też dodatkowo dekorowane. W tej sytuacji najlepiej kierować się kontrastem, czyli portrety oraz gładkie pejzaże oprawiać ozdobnymi ramami, zaś dzieła abstrakcyjne i z wieloma detalami uspokajać bardziej minimalistycznymi wariantami.

Dobór ramy do wnętrza

Jeśli obraz malowany po numerach ma zawisnąć w konkretnym pomieszczeniu, nie można zapomnieć o tym, by ramę dopasować również do jego stylistyki.

W minimalistycznym wnętrzu z dominującymi barwami takimi jak biel, czerń i szarość, zdecydowanie lepiej sprawdzą się proste ramy utrzymane właśnie w tych kolorach. Jeśli jednak w pomieszczeniu pojawiają się elementy drewniane oraz w cieplejszych tonacjach, obraz malowany po numerach można oprawić właśnie takimi odcieniami.

Malowanie obrazów po numerach jest też doskonałą rozrywką dla dzieci. Jeśli więc takie dzieło zawiśnie w pokoju malucha, można pokusić się o ramy w jeszcze odważniejszych kolorach. Czerwień? Żółty? A może zielony? Oprawy w takich barwach również dostępne są na rynku i jeśli będą one pasować do obrazu oraz do wyglądu wnętrza, także można się na nie zdecydować.

Jak widać istnieją pewne ogólne zasady co do wyboru ram do obrazów. Nie trzeba jednak szczególnie się do nich przywiązywać, zwłaszcza, jeśli preferuje się kontrasty oraz odważniejsze i nietuzinkowe połączenia. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby eksperymentować z wyglądem opraw i zmieniać je w zależności od swoich potrzeb.

A Ty? W jaką ramę oprawisz swój obraz malowany po numerach?

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Stwórz konto

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password