Pierwsza układanka puzzle została stworzona przez grawera map, Johna Spilsbury'ego, w 1762 roku. On zamontował jedną ze swoich głównych map na drewnie, a następnie wyciął kraje. Grawer dał takie puzzle drewniane dzieciom w miejscowej szkole, aby pomóc im w nauce geografii. Ta układanka stała natychmiast hitem, a koncepcja została wkrótce skopiowana przez innych mistrzów i rozszerzona na inne obrazy edukacyjne, nie tylko mapy, ale również farmy i sceny religijne. W tamtym czasie wszystkie układanki były tworzone z drewna. Również w tamtym czasie nie nazywano ich puzzlami, tylko układankami pociętymi. Nazwa puzzle pochodzi od angielskiej nazwy piły włośnicowej, wynalezienie której w latach osiemdziesiątych XIX wieku bardzo usprawniło proces wycinania puzzli drewnianych.

Od połowy XIX wieku puzzle zaczęły być popularne zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.

Taki układanki dawały możliwość łatwego i taniego wykonywania zadań kreatywnych, jednocześnie pomagając zapominać o problemach i trudnościach, z którymi borykały się ludzie na co dzień.

Pod koniec XIX wieku puzzle przeżywały gwałtowny wzrost popularności. Dzięki zaawansowanej technice druku litograficznego drewno mogło mieć wysokiej jakości nadruk przyklejony do jego powierzchni. Te techniki pozwalały puzzlom mieć więcej szczegółów w obrazach. Kolory były również znacznie jaśniejsze i bardziej atrakcyjne. Znaczny wpływ na rozwój puzzle drewnianych miało też wynalezienie wyrzynarki pedałowej, umożliwiającej tworzenie jeszcze bardziej skomplikowanych kształtów. Ponadto była ona szybsza w użyciu. Dzięki nowej wyrzynarce pedałowej twórcy puzzli stali prawdziwymi fachowcami w dziedzinie układanek i coraz bardziej odważnie wycinali wzory puzzli, które stanowiły prawdziwe wyzwanie. 

Fantazyjne kształty stawały i nadal pozostają bardzo popularne wśród miłośników puzzli w każdym wieku. Fantazyjne elementy to elementy układanki pocięte na rozpoznawalne kształty, zwykle tematycznie związane z obrazem na samej układance. Na przykład kształt słonia na obrazie sceny afrykańskiej. Takie techniki projektanci naszych puzzli drewnianych używają do dziś.

W latach trzydziestych XX wieku producent puzzle drewnianych Victory rozpoczyna pakowanie puzzle do pudełek z gotowym obrazem. Wcześniej nie było pudełek z obrazkami, które można by śledzić podczas układania puzzli. 

Puzzle były wykonane z drewna aż do 1939 roku. To właśnie na początku drugiej wojny światowej, kiedy sklejka była bardzo ograniczona, zaczęto robić puzzle z tektury. Jednak początkowo użyty karton był bardzo niskiej jakości. Mimo to puzzle kartonowe były bardzo popularne. To, że były łatwiejsze, tańsze i szybsze w produkowaniu, sprawiło, że przez cały ten trudny czas wojenny mogły nimi się cieszyć wiele dzieci.

Dzisiaj puzzle nadal pozostają wciągającym i przyjemnym doświadczeniem zagadkowym.

Ostatnia dekada przyniosła wiele innowacji projektowych. Istnieją nawet drewniane puzzle cięte przez sterowane komputerowo strumienie wody lub lasery, dzięki którym jest możliwość tworzyć skomplikowane i trudne wykroje puzzle drewnianych oraz najbardziej wykwintne fantazyjne kształty. Dzisiejsi miłośnicy puzzli coraz częściej przechodzą od puzzli kartonowych do drewnianych, gdy odkrywają satysfakcję od dotyku kawałków drewna oraz ciekawe wyzwanie polegające na dopasowaniu unikatowych fantazyjnych elementów puzzli. 

Puzzle prezentowane w sklepie Twoje-Hobby nadal są produkowane z drewna, doskonale łącząc tradycyjną układankę z technologiami nowoczesnymi. Szeroka oferta puzzle drewnianych w naszym sklepie pozwala wybierać spośród wielu różnych stylów puzzli drewnianych, aby dokładnie dopasować je do twojej pasji. Serdecznie zapraszamy do sklepu Twoje-Hobby.