W dobie wszechobecnych smartfonów, tabletów czy gier komputerowych, warto zadbać o to, aby nasze dzieci miały również możliwość rozwijania swoich umiejętności i zdolności manualnych poprzez różnorodne formy zabaw. Jedną z nich jest malowanie po numerach, które stanowi jednocześnie naukę i zabawę oraz wpływa na rozwój dziecka pod wieloma względami. Warto przyjrzeć się bliżej korzyściom płynącym z malowania po numerach!

Rozwój percepcji wzrokowej i cierpliwości

Malowanie po numerach to doskonały sposób na rozwijanie percepcji wzrokowej u dzieci. Maluch dzięki temu uczy się rozpoznawania poszczególnych kształtów, linii oraz barw, a także numerów i znacznie szybciej je zapamiętuje. Ponadto zajęcie to wymaga od dzieci konsekwencji i cierpliwości.

Wykonanie obrazu zajmuje sporo czasu, a każdy element musi zostać starannie przemyślany i zaplanowany. Dzieci uczą się dzięki temu samodyscypliny oraz organizacji czasu pracy. Umiejętność pokonania frustracji i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty swoich działań mają ogromne znaczenie dla radzenia sobie z trudnościami oraz relacji międzyludzkich.

Kreatywność i wyobraźnia

Malowanie po numerach pobudza też wyobraźnię dziecka oraz uczy kreatywności. Maluch ma wówczas okazję do eksperymentowania z kolorami oraz odkrywania, jak różne odcienie mogą wpływać na tworzenie obrazu. Ponadto dzieci uczą się, jak za pomocą pędzla i farb wyrażać swoje myśli, uczucia i idee. Malowanie po numerach pozwala wprowadzać zmiany do gotowego projektu, a tym samym rozwijać kreatywność małego artysty.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Przy tworzeniu obrazów do malowaniu po numerach dla dzieci maluchy uczą się również precyzyjnych ruchów dłoni oraz ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową. Utrzymywanie pędzla w ręku, prowadzenie go na płótnie czy mieszanie kolorów to czynności, które wymagają koncentracji i cierpliwości, ale też staranności. Nauka tego rodzaju umiejętności jest niezwykle ważna w życiu codziennym, a także wpływa na prawidłowy rozwój umiejętności wykonywania różnych czynności manualnych.