Wśród profesjonalnych artystów toczy się debata, czy lakierować obraz, czy nie, ale wszyscy są zgodni: warstwa lakieru przedłuża żywotność dzieła, niezależnie od rodzaju użytych farb.

Uważa się, że farby akrylowe są trwałe i wodoodporne, w przeciwieństwie do farb olejnych, ale osadza się na nich kurz, jak na każdym obrazie. Istnieje możliwość zmywania obrazu pomalowanego farbami akrylowymi, jednak z czasem spowoduje to uszkodzenie lakieru. Dlatego, aby zabezpieczyć farby przed wpływami zewnętrznymi oraz aby były bardziej „żywe” i rozświetlone, warto pokryć je lakierem. Warto dodać, że obraz trzeba pokryć specjalnym artystycznym lakierem do farb akrylowych.

Lakierowany obraz można myć mydłem i ciepłą wodą (ale bez fanatyzmu). A jeśli nagle zdecydujesz się go usunąć lub ponownie pokryć obraz lakierem, można dość łatwo usunąć lakier akrylowy za pomocą benzyny lakowej.

Rodzaje lakierów

Istnieje kilka rodzajów lakierów do malowania obrazów - matowe i błyszczące. Jakiego lakieru użyć do pracy? Zależy to od tego, jaki „efekt” chcesz osiągnąć. Akrylowy matowy lakier praktycznie nie jest widoczny na obrazie, ale nadaje farbom przyjemny matowy odcień. Jeśli nie możesz zdecydować, którego lakieru użyć, kup oba i wymieszaj. Powinieneś uzyskać półmatowy odcień.

Lakierujemy obraz po numerach

Pomieszczenie, w którym pokryjesz obraz lakierem, musi być wentylowane i suche. Jeśli jest zbyt wilgotne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lakier stanie się mętny.

Przed lakierowaniem gotowej pracy należy upewnić się, że na obrazie nie ma kurzu ani brudu. Jeśli jest zakurzony, usuń brud miękką szmatką. Lakier nakładaj szerokim pędzlem lub użyj specjalnej gąbki do pracy z lakierem.

Nałóż pierwszą warstwę lakieru na powierzchnię obrazu. Musisz to robić w jednym kierunku. Tylko w takim przypadku zostanie nałożony bez bąbelków, płynnie i równomiernie.

Pozostaw lakier do wyschnięcia. Zwykle wystarczy na to jedna noc. Koniecznie susz obraz w pozycji poziomej, aby kurz nie przylgnął do niego przez noc. Potem nałóż drugą warstwę lakieru. Jeśli używasz błyszczącego lakieru, nałóż go na pierwszą warstwę, jeśli lakier jest matowy, nałóż w tym samym kierunku.

Jeśli uważasz, że dwie warstwy to za mało, możesz nałożyć trzecią. Ale pamiętaj - trzy bardzo cienkie warstwy są lepsze niż jedna gruba. W przeciwnym razie ryzykujesz zepsuć swoją pracę.

Jeśli nałożyłeś zbyt grubą warstwę lakieru, można go zmyć pędzelkiem zamoczonym w rozpuszczalniku. Pamiętaj, aby po zakończeniu każdego etapu pracy umyć pędzle w rozpuszczalniku, w przeciwnym razie stwardnieją i będą bezużyteczne. Spłucz pędzle w ciepłej wodzie z odrobiną mydła i wysusz je.

Po całkowitym wyschnięciu lakieru obraz można zawiesić. Niech twoje obrazy zachwycą ciebie i twoich bliskich oraz zainspirują do nowych osiągnięć. Życzymy powodzenia!